A. Zabarauskas: „Kuo apsigausime šiandien? Giliųjų klastočių klestėjimo laikas“

„Adverum“ partneris Aistis Zabarauskas 2021 m. konferencijoje LOGIN pristatė pranešimą tema „Kuo apsigausime šiandien? Giliųjų klastočių klestėjimo laikas“. Jame buvo kalbama apie tai, kaip paprasta pasitelkus naujas technologijas apsimesti kitu asmeniu ir įtikinti tuo kitus.

Giliąją klastotę galima sukurti dirbtiniam intelektui pateikus paveikslėlį ir paprašius jį apibūdinti, arba, atvirkščiai, pateikus apibūdinimą ir paprašius sugeneruoti vaizdą. Šios klastotės gali būti panaudotos labai įvairiai – tiek geriems, tiek blogiems tikslams. Vienas giliųjų klastočių pavyzdžių – 2020 m. Didžiojoje Britanijoje per Kalėdas paskelbtas suklastotas karalienės sveikinimas. „Šis sveikinimas buvo sukurtas norint parodyti žmonėms, kiek toli pažengė giliosios klastotės. Ir tai tiesa – giliąsias klastotes kuriančios programėlės per pastaruosius kelerius metus išmoko klonuoti balsą, kurti vaizdą, rašyti tekstus. Tai – dar viena žmonijos problema, su kuria mums reikia išmokti tvarkytis“, – teigia A. Zabarauskas.

Įrankiai manipuliuoti turiniu šiuo metu yra prieinami visiems, todėl apsigauti labai paprasta. Svarbu išlikti budriam, kritiškai vertinti informaciją – tai gali padėti atpažinti klastotę.